Toužíte po vlastním bytě nebo rodinném domě, který se stane vaším dalším domovem, ale chybí vám k jeho pořízení potřebný obnos? Nejste v tom sami, poslední roky ceny nemovitostí stále rostou a společně s nimi roste i počet zamítnutých žádostí. V takových chvílích je těžké nepropadat panice a udržet si pozitivní přístup.
Podmínky pro schválení hypotéky pravidelně upravuje Česká národní banka, povětšinou jako reakci na aktuální ekonomickou situaci v naší zemi. Naposledy tak učinila v dubnu loňského roku, kdy reagovala na aktuální opatření vlády. I když se podmínky během celosvětové pandemie koronaviru přeci jenom zmírnily, ceny nemovitostí stále rostou a jejich stagnace je v nedohlednu. Většina lidí tak do svých plánů o vlastním bydlení musí chtě nechtě zahrnout i banku.
Hypotéka je pak jedním z nejčastějších způsobů, jak si nakonec sen o vlastním bydlení přeci jenom splnit. Výběr poskytovatele i úvěrového produktu je v tomto případě klíčový, neboť se jedná o závazek, který bude vaší nedílnou součástí desítky let. Řada lidí se musí mnohdy zadlužit na 20 či dokonce 30 let, aby si vlastní bydlení vůbec mohla dovolit.
O hypotéce má smysl uvažovat kolem 30 let, když už má banka alespoň nějak povědomí o měsíčních příjmech a výdajích žadatele. Hypoteční úvěr sjednaný v tak nízkém věku ovlivní nejenom konečnou délku úvěru, ale i měsíční splátky. Nejvyšší možný věk pak zákonem nijak stanovený není, alespoň přibližnou orientaci však uvádí ČNB, která stanovuje horní věkovou hranici, do které by měl být úvěr splacen. Ta se v současné době pohybuje kolem 65 let.
Krom bankovních společností a jejich produktů je dobré zmínit i ty nebankovní, které jim dokáží v mnohých ohledech konkurovat. Slyšeli jste například o nebankovní americké hypotéce https://www.fahd.cz/americka-hypoteka-nebankovni/?